02lip

WIELKIE LESZCZE

Początek lipca mimo niemiłej pogody zaczyna się fajnie. Dziś z Andrzejem stanęliśmy na stromej skarpie nęconej od kilku dni. Dostałem wreszcie po dłuuugim czasie moje kochane skorupiaki i przygotowałem trochę makaronu z nimi. Pierwsze dwa leszcze złowiliśmy na makaron z różą ale średniaki po 1,5kg. Potem na jedną wędkę założyłem makaron ze skorupiakami i po chwili potężne uderzenie po braniu. A branie było w dół czyli spławik się schował pod wodą, to już wiedziałem że to nie żarty. Ogromna łopata po kilku minutach pokazała się na powierzchni. Potem jeszcze dwa podobne też ogromne na makaron ze skorupiakami.

I to jest zabawa i jak dla mnie jedyny cel wypraw na ryby mało sztuk, ale konkretne ryby.

3 sztuki razem 12kg – bajka i jest radość.

Słaba jakość zdjęć bo robiliśmy w cieniu i telefonem

bodzioCAM00751CAM00752

 

25cze

To był godny przeciwnik, Amur 13 kg

21cze

KOLEJNY RÓŻANY AMUREK

Nie pozwolą mi amury połowić linów tak zasmakowała im moja zanęta z różą. Dziś dodałem grochu i bobiku z większą dawką róży amury aż oszalały i wygoniły liny. Widziałem to po bąblach. Mimo paskudnej pogody, bo wiał wiatr zachodni padał deszcz i było paskudnie, a one żarły wszystko co było z różą. Już po zarzuceniu zestawu na groch, kiedy zacząłem rozwijać podbierak było branie i się zaczęło. Walczyliśmy ze sobą ponad 30min, Mimo zmęczenia byłem górą. Miał być dziś ze mną mój kolega Andrzej, ale nie przyjechał. Ale by był filmik, a tak sam próbowałem coś nagrać jedną ręką, a drugą trzymając kij miedzy nogami walczyłem z rybą. Ale była zabawa i dzień pełen radości.

Romek kiedy robił mi fotki też widziałem że się bardzo cieszył i od razu stwierdził że ten jest większy od poprzedniego i  postawił mi kawę na przystani.

Faktycznie miał rację bo amur ważył 13,20kg i miał 97cm. Moja życiowa ryba

I JEST RADOŚĆ

CAM00735

 

CAM00740

 

19cze

AMUREK 11KG LINOWY PRZYŁÓW

Leszcze na razie przestały jeść więc wróciłem do linów, które jeszcze żerują przed tarłem. Około tygodnia moczyłem kukurydze i bobik aż zaczął fermentowa już i nie przyjemnie pachnieć. po ugotowaniu też nie miło pachniał. Ale wiem że takie zapachy naturalnej fermentacji(gnicia) zachodzą w jeziorach przez cały rok. Ryby bardzo mocna na to reagują, bo wiedzą co dla nich jest pożywne. Makaron też mam od dłuższego czasu zgrzany i dwa, trzy dni przed wypadem na ryby otwieram paczkę z mocno drażniącym zapachem róży, czy też poziomki. A po trzech dniach jest dość twardy i pachnie bardzo mocno i o to chodzi. Świeżo ugotowany makaron czy inne ziarna nie mają porównania w skuteczności brań.

Tak już zanęcam i łowię od dziecka ale nie przekonywałem do tego nikogo, bo nie było sensu za mocno wierzymy w biznes wędkarski niż w naturę.

Trzy dni nęcenia juz dały wyniki, bo pokazały się liny i nawet kilka leszczy. Łowię na głębokości 3m tuż przed pasem roślinności, a zarazem niedaleko przed spadem bardziej stromym gdzie na głębokości około 5m kończy się wysoka roślinność, a do tego w okolicy są zwalone drzewa, które są osłoną w tym wypadku dla pięknych linów i jak się okazało dla wielkich amurów.

Wczoraj tylko dwa leszczyki i zero brań mimo intensywnych bąbli ale nieco dalej za roślinnością czyli głębiej. Dziś już zwiększyłem grunt do ponad 4m i zanęciłem kukurydzą, bobikiem i makaronem. Już po kilku minutach mam branie i potężny odjazd ryby wzdłuż spadu brzegowego. Po kilkunastu minutach holu ryba prze pod zwalone drzewa, ale udaje mi się ją zawrócić mimo przyponu 0,16mm. Po następnych kilkunastu minutach mimo, że odkotwiczyłem łódź pęka przypon i koniec. Nawet nie zobaczyłem z kim walczyłem.

Zawiązałem kolejny przypon też z 16-stki, bo innej nie mam. wróciłem pod drzewa i już po kilku minutach barnie i znowu odjazd na hamulcu ale już słabszy no myślę piękny lin, bo mój rekord z tego jeziora to 6kg. Ale po kilku minutach rybka się rozszalała i zaczęła robić odjazdy po kilkadziesiąt metrów. Musiałem tak puszczać rybę ze względu na nie za grubą żyłkę. Po około 20 minutach ryba słabnie ja podpływam łodzią pod wygodny brzeg wyskakuję z łodzi i jeszcze kilka minut walki i wślizguje ostrożnie amura na płyciznę. On zmęczony ja obolały, ale szczęśliwy.

Amurek miał 92cm i 11kg. Fajny przyłów ale poczekam aż wrócą liny

CAM00712

CAM00711

10405270_10202606935230180_2377414155229517385_n

15cze

Czerwiec i leszcze

Tydzień temu leszcze zaczęły się trzeć na Szczytnie dużym i na innych większych jeziorach też. Moje liny więc od razu olały moje groszki i kukurydzę i poszły na ikrową wyżerkę

Przeniosłem się na inne jezioro innego gospodarstwa rybackiego. mam tu ogromny wybór w jeziorach więc i nowa przygoda.

Do wody przez kilka dni leciał bobik, kukurydza, makaron i pellet. I już po trzech dniach pierwsze piękne leszcze były w łowisku.

Przygotowałem więcej bobiku i kukurydzy zaparzonej ale zostawiłem do podkiśnięcia. ale i kilkanaście woreczków z bobikiem przygotowanych na sklep poleżały kilka dni w ciepłym i bobik zaczął w nich fermentować. Woreczki zapakowane hermetycznie spuchły jak balony. Po otwarciu ostry odór aż mnie cofnął, ale po chwili już było czuć tylko sfermentowane ziarna.

Wszystko wpakowałem do wiadra i wywiozłem na jezioro w leszczowe miejsce. Już na drugi dzień działo się to czego się spodziewałem. Do tego na hak zakładałem makaron też z woreczka otwartego od kilku dni. Był dość twardy i nie przyjemny w zapachu, ale leszcze obżerały się tym wszystkim jak świnie w korycie. Całość jeszcze przed wysyp[aniem do wody zaprawiłem różą, która dodała takiego aromatu że czuć było chyba na brzegu. Leszcze brały super na makaron z dna i bobik z toni.

Zrobiłem jeszcze nowy pellet taki do łowienia w toni.  Taki żeby już po zetknięciu się z wodą zostawiał po sobie zapach, ale nie rozpuścił się za szybko i się udało. Zapach i smak dobrałem typowy dla grubych leszczy i płoci żerujących w toni.

Z Mariuszem dwa dni połowiliśmy piękne ryby już szykuję nowe łowiska.

Filmik niedługo

CAM00677

CAM00685

CAM00688CAM00687